Fototapeta w małym pokoju. Czy to się uda?

Któż na nas nie marzy o łatwiej i niekłopotliwej, ale efektownej przemianie pokoju. Najlepszym sposobem na to są różnego rodzaju fototapety, które szybko pozwolą osiągnąć zamierzony efekt. Odpowiednio dobrane idealnie wkomponują się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrze.

Fototapeta, czyli co?

Na początek kilka słów o samej fototapecie. Jest to nic innego jak wielkoformatowy wydruk fotografii bądź innej grafiki w dużej rozdzielczości. Fototapety są drukowane na specjalnych materiałach, a podstawową metodą montażu jest przyklejenie ich do podłoża specjalnym klejem. Wybór takiego rozwiązania może jednak nastręczać wielu problemów z jej samodzielnym położeniem. Dlatego coraz popularniejsze są fototapety samoprzylepne. W zaciszu własnego pokoju jesteśmy w stanie samodzielnie go przemienić w dowolny sposób. Ostateczny wybór montażu uzależniony jest od powierzchni, na którą chcemy ją położyć. Aby zrobić to dobrze i mieć pewność, że nic złego z fototapetą się nie stanie, warto wybrać się do sklepu z fototapetami. Na miejscu fachowa obsługa odpowie na wszystkie nasze pytania i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Gdzie najlepiej pasuje fototapeta?

W skrócie można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie podpowie nam serce i rozum. Szeroki wybór produktów pozwala zaaranżować dowolne pomieszczenie. Najchętniej dekorowanym miejscem jest sypialnia i salon, choć fototapeta sprawdzi się również w kuchni, a nawet w łazience. Mnogość wzorów i kolorów dostępnych w sklepach z fototapetami może przyprawiać o ból głowy, ale warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak dobrać fototapetę do małego pokoju

Nie wszyscy mogą pochwalić się dużą powierzchnią własnego lokum. Z reguły dysponujemy małymi pokojami i jeszcze mniejszymi kuchniami oraz łazienkami. Czy jest to jednak powód, by rezygnować z fototapety? Absolutnie, nie. Odpowiednio dobrana, sprawdzi się w każdym wybranym przez nas pomieszczeniu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a wybór będzie prosty.

Idź na kompromis, czyli tylko jedna ściana

Wybierz jedną i tylko jedną ścianę, która ma być pokryta fototapetą. Ta prosta zasada pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia, gdyż rozmiar fototapety do małych nie należy. Fototapeta to spory akcent każdego pomieszczenia, dlatego umieszczona na kilku ścianach tylko je pomniejszy. Warto skupić się na ozdobieniu jednej ściany, wtedy łatwiej osiągniemy pożądany efekt. 

Odpowiedni kolor

Odpowiedni kolor jest również kluczowy przy wyborze fototapety. Im mniejszy pokój, tym jaśniejsze kolory ścian. To złota zasada aranżacji. Jeśli zdecydujemy się na ciemną i wzorzystą fototapetę, pozostałe ściany powinny być w utrzymane w jasnych barwach. Przy ciemnych ścianach, wzór i kolor fototapety wybierzmy w jak najjaśniejszych kolorach. Taka kombinacja optycznie powiększy rozmiar pomieszczenia i pozwoli zachować jego odpowiednie proporcje. Dobrze dobre kolory sprawią, że zapanuje w nim harmonia i równowaga.

Postaw na fototapetę 3D

To trochę droga na skróty, ale szeroki wybór wzorów przestrzennych, jakie są w sklepach z fototapetami, pozwoli na łatwiejszą i szybszą odmianę pokoju. Tu sprawdzą się głównie geometryczne wzory, dające efekt głębi i iluzorycznego uwypuklenia ściany. Z pomocą fototapety 3D przeniesiemy się w inny wymiar domowej rzeczywistości.